Kavos rūšys ir porūšiai – skirtingų skonių paslaptis

Kava – tai sąvoka, savyje talpinantis tūkstančius skirtingų skonių. Tai gėrimas, kurio išgeriama daugiausiai po vandens. Tai ritualas, kuriuo kasdien mėgaujasi milijardai žmonių. Kava dažnai mes pradedame ir užbaigiame dienos darbus. O ar kada susimąstėte, kad pasaulyje egzistuoja keli tūkstančiai kavos rūšių ir porūšių? Kiekvienas iš jų turi savitus, išskirtinius skonius, kurie gali nustebinti net […]

Kava – tai sąvoka, savyje talpinantis tūkstančius skirtingų skonių. Tai gėrimas, kurio išgeriama daugiausiai po vandens. Tai ritualas, kuriuo kasdien mėgaujasi milijardai žmonių. Kava dažnai mes pradedame ir užbaigiame dienos darbus. O ar kada susimąstėte, kad pasaulyje egzistuoja keli tūkstančiai kavos rūšių ir porūšių? Kiekvienas iš jų turi savitus, išskirtinius skonius, kurie gali nustebinti net ir didžiausią kavos gurmaną. Kviečiame iš arčiau susipažinti su kavos rūšimis ir populiariausiais jų porūšiais.

Populiariausios pupelių rūšys

Arabika – populiariausia kavos rūšis, sudaranti iki 70 procentų visos pasaulyje užauginamos kavos. Tai išraiškingo skonio kava, tinkanti bet kokiai kavai ruošti. Lyginant su kitomis kavos pupelių rūšimis, arabika kavos pupelės švelnaus, subalansuoto skonio, todėl naudojamos grynos. Skirtinguose regionuose auginamos arabika pupelės dėl skirtingų augimo sąlygų, dirvožemio, brendimo laiko įgyja skirtingus poskonius, tad gali turėti tiek vaisiškų, tiek riešutų, prieskonių, uogų ar net tabako natų. Arabika pupelės geriausiai auga bent 600 metrų virš jūros lygio, kas garantuoja geresnę kokybę (kuo aukščiau auginama kava, tuo lėčiau ji bręsta ir užauga aukštesnės kokybės, pavyzdžiui, rūšinė kava auginama net ir daugiau, nei 2 kilometrų aukštyje). Arabika pupelės itin išraiškingos, viršuje turinčios grakštų S raidę primenantį linkį, gražios rudos spalvos.

Robusta – antra pagal populiarumą kavos rūšis, sudaranti apie trisdešimt procentų visos pasaulyje užauginamos kavos. Tai pigesnė kavos rūšis. Robusta kavos pupelės kiek kartesnės, intensyvesnės, turi beveik dvigubai daugiau kofeino, todėl iš jų dažniausiai gaminama espresso kava. Reikia paminėti, kad šios rūšies kava dažniausiai naudojama kavos mišiniams, siekiant išgauti malonų kepintos karamelės ar šokolado poskonį. Robusta pupelės kiek apvalesnės, blankesnės spalvos, tvirtesnės, su tiesiu įskilimu pupelės viršuje. Robusta kavamedžiai atsparesni ligoms, gali augti žemesnėse vietose, todėl jų produkcija yra pigesnė.

Liberika

Mažiausiai populiari ir vos 1 procentą visos pasaulyje užauginamos kavos sudaro liberika kavos rūšis. Liberika kavamedžiai itin ištvermingi, gerai auga beveik bet kokiame dirvožemyje, mažame aukštyje. Visgi, šios kavos skonis ne toks malonus, todėl ji retai maišoma su kitomis rūšimis. Šios rūšies pupelės turi mažiau kofeino, gali turėti dūmų, riešutų, juodojo šokolado, prieskonių natų. Liberika dažnai naudojama tirpiai kavai gaminti, o jos pupelės yra netaisyklingos formos, lyginant su kitomis – pailgos, blankios spalvos.

Arabika pupelių porūšiai: daugybė skonių skirtingais vardais

Populiariausia kavos rūšis, arabika, turi bene daugiausiai porūšių. Skirtingais vardais vadinama skirtinguose regionuose užauginta kava, ar kava, turinti itin išsiskiriančius skonius. Vien arabika turi kelias dešimtis porūšių, o kur dar kitų kavos rūšių visa skonių paletė… Norime jums pristatyti populiariausius arabika pupelių porūšius ir kviečiame išsirinkti labiausiai jūsų lūkesčius atitinkančius skonius.

Arabica Typica – galima teigti, kad tai porūšis, savo skoniu labiausiai primenantis pirmąsias kavas. Arabica Typica – šimtmečius auginama ir tobulinama itin švariu ir saldžiu skoniu išsiskirianti kava.

Bourbon – visus be išimties savo vaisiškomis skonio natomis žavinti kava su saldžios karamelės užuominomis.

Catimor – tikras riešutų, žolelių, vyšnių ir kitų uogų orkestras kiekviename puodelyje.

Catuai – karamelė, medus ir švelni rūgštelė – štai koks trio išryškėja paragavus Catuai.

Caturra – ypač lengva, ryškaus citrusinio skonio kava.

Geisha – daugiausiai apdovanojimų pasaulyje pelnęs kavos porūšis. Geisha kava tvirta, tačiau švelni it šilkas – jaučiamas juodosios arbatos, bergamočių žievelių poskonis.

Heirloom – tai yra bendras Etiopijoje užaugintų pupelių pavadinimas. Šis pavadinimas apgaubia apie 10 tūkstančių skirtingų arabika kavos rūšių.

Icatu – tai pupelės, apdorotos sausuoju būdu. Kavoje jaučiamos slyvų, šokolado ir uogų natos.

Jamaican Blue Mountain – vienos geriausių kavos pupelių pasaulyje. Tai švelia rūgštele pasižyminti lengva, subalansuoto skonio kava.

Maracatu – delikatesas rūgščios kavos mėgėjams.

Maragogype – citrusiniai vaisiaisiais ir jų rūgštele pasižymintis ilgai išliekantis skonis.

Mundo Novo – nedidelio rūgštingumo, tvirta ir ypač saldi kava.

Pacamara – tobulai subalansuota kava: gėlių ir citrusinių vaisių skoniai, švelni rūgštelė ir saldumas kiekvienoje Salvadore užaugintoje pupelėje.

Pacas – saldumo ir rūgštumo balansas. Tai prieskonių, kėlių natų turinti kava.

SL-34/SL-38 – tai Kenijoje auginamos pupelės, išsiskiriančios ryškiu vaisiško vyno skoniu.

Timor arba Tim Tim – ilgai išliekančio žemiško, žolelių poskonio kava, auginama Indonezijoje.

Villa Sarchi – elegantiška, rūgštele ir saldumu pasižyminti kava su intensyviomis vaisių natomis.

Kiti straipsniai

Kavos pupelės namuose: kaip jas laikyti?

Kava, ar kavos pupelės randamos, ko gero, visuose namuose. Lietuviai taip pamėgę šį gėrimą, kad tiesiog neįsivaizduoja ryto be garuojančio šio gėrimo puodelio. Bet ar žinote, kad blogai sandėliuojama šviežiai [...]
Skaityti

Kada kava tampa rūšine kava?

Ar esate kada ragavę tikros rūšinės kavos? Tokios, kuri savo tobulai subalansuotu skoniu, atrodo, kiekvieną pokalbį paverčia daug malonesniu, o kiekvieną poilsio minutę – ilgesne. Tobulą kavos puodelį pasiruošti nesudėtinga [...]
Skaityti

Kaip pasirinkti tinkamo skrudinimo kavą?

Šviežiai skrudinta kava – kiekvieno gero ryto ingredientas. Ko gero, esate pastebėję ant kavos pakuočių esančią informaciją apie kavos skrudinimą. Dažnai kavos skrudinimo lygis nurodomas žodžiais „Šviesaus“, „Vidutinio“, „Vidutiniškai tamsaus“ [...]
Skaityti