Kava

Kava kiekvieno skoniui

Daugybė jau pamiltų ir dar neatrastų skonių po vienu stogu. Platus kruopščiai atrinktos kokybiškos kavos pasirinkimas nustebins net ir išrankiausią kavos mylėtoją. Čia rasite tiek klasikines, tiek rūšines kavos pupeles iš viso pasaulio. Belieka nuspręsti – kurią kavą rinksitės šiandien?

Kava – vienas iš populiariausių gėrimų pasaulyje

Kiek per dieną išgeriate puodelių kavos? O kiek kitų gėrimų? Turbūt sutiksite ir jūs, kad kvapnios kavos puodelis mus lydi visur: namuose, darbe, svečiuose. Vieni šiuo gėrimu mėgaujasi lyg ritualu, maža pertraukėle tarp darbų ar dienos rūpesčių, kiti kavą vadina stebuklingu energijos eleksyru. Teigiama, kad kasdien pasaulyje išgeriama daugiau, nei 2,25 milijardo kavos puodelių.

Pagrindinės kavos pupelių rūšys

Pasaulyje egzistuoja daugiau nei 100 skirtingų kavos pupelių rūšių, tačiau populiariausiomis laikomos tik trys:
1. Arabika

Ši rūšis sudaro apie 60–70 % visos pasaulio kavos pupelių! Per metus visame pasaulyje vidutiniškai jos užauginama iki 6 milijonų tonų. Arabika kavos pupelės pailgos, lygiu paviršiumi, turinčios švelnų, raidę „S“ primenantį linkį.

2. Robusta

Tai antra pagal populiarumą pupelių rūšis. Jos pasaulyje užauginama kur kas mažiau, nei anksčiau minėtosios ir ji tesudaro 30–40 proc. visų pasaulyje užauginamų kavos pupelių. Ši kavos rūšis mažiau populiari dėl kartoko skonio, mažesnio aromatingumo. Visgi, šiose pupelėse yra daugiau kofeino, todėl jos puikiai tinka espreso kavai ruošti.

3. Liberika

Į populiariausių kavos pupelių rūšių trejetuką patenka ir liberika pupelės, kurios tesudaro 1 % visų pasaulyje per metus užauginamų kavos pupelių. Šių pupelių skonis nėra toks sodrus, kaip prieš tai minėtų, tad liberika kavamedžiai yra mažiausiai paplitę. Šios pupelės pasaulyje naudojamos, kavos gėrimams ir tirpiai kavai gaminti.

Viena kava – daugybė skonių

Pasaulyje egzistuoja daugybė skirtingų kavos ruošimo būdų. Įdomu tai, kad skirtinguose regionuose skirias ir kavos stiprumas: arabų šalyse ypač vertinama stipri kava, Europoje mėgstamiausia vidutinio stiprumo, o štai Amerikoje – silpnesnė kava. Pagal kavos ruošimo tradicijas visus kavos gėrimus galima skirstyti į dvi didesnes dalis: rytietišką ir vakarietišką.

Rytietiškos kavos ruošimo tradicijos pasižymi tuo, kad kava yra ne plikoma, kaip mums įprasta, bet verdama: sumaltos kavos pupelės suberiamos į specialų indą, užpilamos vandeniu ir verdamos. Populiariausiomis laikomos etiopiška, arabiška ir turkiška kava. Arabiškos ir turkiškos kavos ruošimo būdai primena ritualą, o jų ruošimas ir vartojimo tradicijos yra net įtrauktos į UNESCO nematerialių pasaulio paveldo vertybių sąrašą.

Vakarietiškos kavos ruošimo tradicijos mums kur kas artimesnės. Šiai daliai priskiriama mums gerai žinoma klasikinė juoda kava ir jos variacijos; kava su pienu ar pieno puta (latė, kapučino ir kt.); kava su šokoladu ar kakava; kava su alkoholiniais gėrimais, tirpi kava. Šioms kavoms ir kavos gėrimams dažniausiai naudojamos arabika pupelės.

Kaip išsirinkti geriausią kavą?

Esant didelei pasiūlai išsirinkti tinkamiausią kavą gali būti sudėtinga. Visgi, žinant kokio stiprumo, kokio ruošimo būdo, kokio skrudinimo kavą ir kokias skonio natas mėgstate, išsirinkti bus lengviau. Pateikiame jums kelis patarimus, kaip lengviau išsirinkti geriausią kavą.

Rinkitės pagal kavos tipą. Įvertinkite, kaip gaminsite kavą. Malta kava ar kavos pupelės puikiai tiks juodai ar kavai su pienu gaminti, turint namuose kavos aparatą paprastų kavos pupelių gali neužtekti ir reikės pasidairyti po kavos kapsulių, pagalvėlių ar tablečių pasirinkimus. Rūšinė kava visuomet geras pasirinkimas tikriems kavos gurmanams. O, galbūt, jus domina kava be kofeino? O gal kavos rinkiniai?

Rinkitės pagal pupelių rūšį. Bene geriausia espresso kava gaminama iš robusta kavos pupelių. Stiprios ir kartesnio skonio kavos mėgėjams rekomenduojame rinktis būtent šios rūšies kavos pupeles. Na, o arabika puikiai tiks visoms kavoms ir kavos gėrimams ruošti.

Rinkitės skirtingo skrudinimo kavas. Kuo tamsesnio skrudinimo kava, tuo ji kartesnė. Espreso, juodai ir moka kavai labiausiai tiks tamsaus skrudinimo, o štai late, kapučino ir kitiems kavos gėrimams ruošti rekomenduojame rinktis šviesesnio skrudinimo pupeles.

Rinkitės pagal kavos regioną. Ne paslaptis, kad skirtinguose regionuose užaugusios kavos pupelės turi skirtingus skonius. Afrikos regione auganti kava yra rūgštesnė, Azijoje – kartesnė ir aštresnė, Pietų Amerikoje užauga bene labiausiai subalansuoto skonio kava su šokoladiniais, vaisiniais poskoniais, na, o Centrinėje Amerikoje kavos skonis sodresnis, labiau jaučiamas įvairių vaisių, riešutų ar net tabako poskonis.

Atraskite mėgstamiausią kavą iš „Cofmos“. „Cofmos“ – kosmiškai skanios kavos namai.